Як відрізнити якісні прянощі від підробок: базилік

УВАГА! ДЕШЕВА НЕЯКІСНА СИРОВИНА В ПРИПРАВАХ - ЦЕ НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ ЖИТТЯ

Базилік (лат. Ocīmum basilīicum) - це однорічна рослина, листя якої мають соковитий аромат мускатного горіха, перцю і м'яти, на смак злегка гіркуваті, з солодким присмаком. Дуже широко використовується в кулінарії в якості приправи. Виділяють зелений базилік (Ocimum basilicum var. Pilosum) і фіолетовий/чорний базилік (Dark opal basil).

Пряність можна зустріти в таких регіонах, як Іран, Україна і Росія. Однак в промислових масштабах базилік вирощують в Єгипті і країнах Південно-Східної Азії.

В базиліку найцінніше листя без стебел.

     
Застосування в кулинарії

На смак базилік гіркуватий, з солодкуватим присмаком, запах схожий на мускатний горіх. Його листя і квітки використовують в традиційних національних кухнях Греції, Франції, Італії, Азії і в країнах Кавказу.

В сухому вигляді базилік використовується як пряність, що надає страві особливу пікантність, аромат і смак. Сушений базилік настільки ж корисний, як і свіжий.

Базилік чудово доповнює страви з куркою, рибою, супи, морепродукти, помідори, гриби, салати, сири. Також використовується в якості ароматизатора для оцту і солінь.

Свіже і висушене листя і квітки базиліка доречні в пасті, піці, соусах (є основним інгредієнтом для соусу песто), а також в копчених, ковбасних виробах, при виробництві спиртних напоїв, особливо лікерів.

Листя базиліка можна змішувати з іншими приправами або прянощами: цибулею і часником, розмарином, перцем, чебрецем, шавлією, орегано і майораном, петрушкою і м'ятою.

Щоб зберегти аромат базиліка, його додають в смажені, варені страви і супи за 10 хвилин до готовності.

      
Корисні властивості базиліку

Базилік містить глікозиди, сапоніни, мінеральні речовини, аскорбінову кислоту, цукри, клітковину, білки, вітамін P, провітамін A, камфору. Ефірна олія, яка входить до складу базиліка, містить евгенол, метілхавікол, цинеол, ліналоол, камфору, оцімен.

Завдяки цьому базилік:

  • Надає протизапальну дію (допомагає боротися із запаленнями в організмі людини)
  • Захищає від артриту
  • Володіє антибактеріальними властивостями (ефірні олії базиліка допомагають боротися з шкідливими бактеріями і мікробами)
  • Захищає клітини від старіння (базилік багатий на антиоксиданти)
  • Допомагає боротися з раком (запобігає поширенню злоякісних клітин і стимулює загибель шкідливих клітин)
  • Допомагає лікувати діабет (знижує рівень глюкози в крові)
  • Захищає печінку (знижує накопичення жиру і стимулює виведення токсичних речовин з організму)
  • Допомагає зняти стрес (знімає слабкість, підвищує витривалість, енергію та розумову активність)
  • Базилік має властивості афродізіака
  • Покращує згортання крові
  • Підтримує метаболізм людського організму
  • Зберігає здоров'я щитовидної залози (завдяки марганцю, який є в складі базиліка, він сприяє правильному функціонуванню щитовидної залози).
  • Сприяє підтримці гарного зору (базилік багатий на бета-каротин, який знижує шанси на погіршення зору).

Базилік в медицині

Вивчені лікувальні властивості зеленого базиліку, які в основному пов'язані з наявністю в ньому камфори. З базиліка отримують камфорну олію, камфорний спирт, камфору бромисту. У народній медицині базилік застосовують при епілепсії, мігрені, хронічному гастриті з секреторною недостатністю, хронічному коліті, при блювоті, сильних колючих болях, бронхіті і коклюші, циститі і т.д. Фітотерапевти рекомендують базилік при порушеннях кровообігу, астенії, при ослабленні дихання і захворюваннях нирок, запаленні сечовивідних шляхів.

Базилік в косметології

У косметології часто використовують ефірну олію базиліка. Вона має омолоджуючу дію, знімає запалення, розгладжує зморшки. Олія базиліка входить до складу кремів і лосьйонів для шкіри обличчя і тіла, зубних паст та ополіскувачів, засобів для гоління, парфумерної продукції (базилік в першу чергу застосовують для створення чоловічих ароматів і духів з пряним ароматом).

Базилік в садівництві

Садівники люблять базилік не тільки за те, що це гарна пряно-ароматична рослина, але і за те, що вона має інсектицидні властивості. Висаджені між іншими садовими травами кущики базиліку здатні зберегти «сусідів» від павутинного кліща, попелиці і ряду інших комах-шкідників. До того ж, базилік - граний медонос, він привертає на ділянку бджіл, джмелів, метеликів, що запилюють не тільки його, а й інші рослини.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! У базиліку найцінніше - це кількість ефірних олій.

Ефірні олії - відповідають за характерний смак і аромат базиліка, найбільша концентрація ефірних олій знаходиться в листках рослини.


Листя базиліу містить до 2% ефірних олій, але, при сушці та помолі, зберіганні листя базиліка, частина ефірних олій випаровується.

Щільність - характеризує ступінь засміченості сировини (підмішування в сировину стеблів, суцвіть і паличок).

Низька щільність є показником високої якості сировини. Це означає, що для сировини використовують тільки листя базиліка, без додавання сушених стебел і паличок. Така сировина значно дорожча, ніж сировина з високою щільністю.

Для визначення щільності необхідно не менше 100-200 грам сушеного базиліка.

Крок 1. У ємність об'ємом 0,5 л насипається базилік (важливо не проводити «утруску»)

Крок 2. Те кількість сировини, яке помістилося в 0,5 л, зважується і множиться на 2. Це буде показник щільності - грам на літр (г / л).

Для базиліка оптимальної щільністю, що свідчить про відсутність (або наявності незначної кількості) стебел і паличок є щільність від 115 г / л до 170 г / л максимум. Велика щільність буде показником використання в процесі сушіння не тільки листя, але і стебел, які не містять ефірних масел і не несуть корисних елементів.

ЯКІСТЬ СУШЕНИЙ БАЗИЛІК ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЯКОСТІ ЛИСТЯ БАЗИЛІКА З ЯКОГО ВІН ВИГОТОВЛЯЄТЬСЯ!

Для сушеної зелені базиліка ТМ «Приправка» використовує листя, які є найціннішими при помелі базиліка, тому частка ефірного масла сушеного базиліка становить не менше 0,8%, що відповідає стандартам ЄС. 

УВАГА! ФАЛЬСИФІКАЦІЯ ЯКОСТІ

Недобросовісний виробник з метою здешевлення прянощі використовує ряд способів фальсифікації якості.

Чим дрібніше фракція прянощі, тим простіше її фальсифікувати.
Дрібний помел приховує істинний склад прянощі, тому визначити якість сировини практично неможливо.

Основні способи фальсифікації базиліка і здешевлення сировини недобросовісні виробники:

  1. Додавання оливкових листя, а також частин інших рослин.
  2. Використання сировини низького сорту з наявністю великої кількості стебел, паличок і суцвіть.
  3. Використання неочищеного сировини з наявністю: пилу, бруду, скла, гілок, каменів, екскрементів тварин і личинок, залишків комах; металодомішок
  4. Фасовка сировини з неприпустимими показниками безпеки - з перевищенням норм по мікробіології, важких металів, пестицидів і т.д.
  5. Використання сировини з пиловидною фракцією. Дрібна фракція приховує істинний склад прянощі, тому в якісній сировині допускається не більше 5% дрібної фракції.

УВАГА! ФАЛЬСИФІКАТИ

Палички, стебла                                                     Оливкове листя 

Якісний сушений базилік​

БАЗИЛІК. ТЕСТИ НА ЯКІСТЬ (НЕ ЛАБОРАТОРНІ)

Якісний сушений базилік має рівномірно забарвлений колір характерних відтінків від темно-коричневого до темно-зеленого, однорідний помел, крихкість.
Листя, що містять ефірні масла, мають яскраво виражений аромат, схожий з ароматом мускатного горіха, і гіркуватий смак із солодкуватим присмаком.

1. ВІЗУАЛЬНА ОЦІНКА СУШЕНИЙ БАЗИЛІК

Необхідно насипати на лист тонким шаром сушений базилік і оцінити:

  • Кількість паличок, стебел і суцвіть
  • Наявність / відсутність дрібних пилоподібних частинок
  • Колір і насиченість кольору сушеного листя базиліка

2.ОРГАНОЛЕПТИЧНА ОЦІНКА СУШЕНОГО БАЗИЛІКУ

Для органолептичної перевірки сировини необхідно розтерти невелику кількість базиліка між пальцями або долонями для того, щоб розкрився повністю аромат прянощі.

 

Зразок №1. Низька якість.

Сировина має нехарактерний запах лугових трав і велику кількість паличок і суцвіть.

 

 

 

Зразок №2 ТМ Приправка. Висока якість.

Сировина має характерний темно-зелений колір і властивий базиліку пряний аромат.

 

 

3. ВИЗНАЧЕННЯ КІЛЬКОСТІ ПАЛИЧОК, СТЕБЕЛ І ЖОВТИХ ВКЛЮЧЕНЬ

Сировина розсипається в кількості 10 грам на столі і ручним способом за допомогою пінцета або іншого схожого інструменту проводиться відбір жовтих, пошкоджених листя, стебел, паличок в сировину.

Чим менше в сировину кількість відібраних паличок, стебел і жовтих включень, тим сировину якісніше. Якісний базилік буде володіти характерним ароматом (схожий з мускатним горіхом) і гіркуватим смаком з солодкуватим присмаком. Такого базиліка буде достатньо всього щіпки, щоб додати страві потрібних смакових характеристик.

Зразок №1. Низька якість. Зразок містить велику частину паличок, стебел і жовтих включень. Це говорить про низьку якість сировини.

Зразок №2 ТМ Приправка містить маленьку частину паличок, стебел і жовтих включень, що говорить про високу якість.

А ЗА ЩО ТИ ПЛАТИШ ГРОШІ?

БАЗИЛІК ТМ «ПРИПРАВКА» ПРОХОДИТЬ 7 СТУПЕНІВ ОЧИЩЕННЯ СИРОВИНИ:

  • Відбракування партії сировини, що не відповідає стандартам харчової безпеки
  • Магніт – очищення від великих намагнічених металодомішок
  • Вібросито – очищення від пластмаси, скла, сміття
  • Дестонер – очищення від каміння, землі
  • Аспірація – очищення від пилу, комах
  • Сепарація – видалення гнилого, пошкодженого пліснявою листя
  • Металодетектор – очищення від дрібних, ненамагнічених металодомішки

ХАРЧОВА БЕЗПЕКА ГАРАНТОВАНА!

 

13 Червень 2017